Oslavte Den dětí

I když letos připadl Den dětí na čtvrtek a určitě si spolu se svými ratolestmi neodpustíte třeba společnou zmrzlinu (několikrát), ty hlavní oslavy přijdou, ve většině domácností, o víkendu.

 

Dáte dětem na vybranou, jak chtějí “svůj” svátek oslavit ony? Nebo jim zkusíte navrhnout vlastní program? Každopádně  máme pro vás pár tipů, kam vyrazit, pokud nechcete slavit doma:

 

4.6.dd koupaliste

4.6.den detikh

 

***

Pro dospěláky, kteří své ratolesti svěří třeba prarodičům:

4.6.synagoga

***

 

Na hezký výlet do mlýna v Hoslovicích:

(http://www.muzeum-st.cz) Středověký vodní mlýn v Hoslovicích leží v Podhoslovičkách nedaleko Strakonic. První písemně doložená zpráva je z Berní ruly z roku 1654. V ní je uvedeno, že zde byl „mlýn o jednom kole a 16 strychů pole” a osedlým byl Tomáš Mlynář. Tuto dataci potvrzuje dendrochronologický průzkum. Stromy, použité v konstrukci stropu sýpky, byly pokáceny v letech 1568 až 1569. Je tedy nepochybné, že mlýn stával v tomto místě již před více než čtyřmi sty lety.

 

mlyn1

mlyn2

 

 

 

Pořádají se tu nejrůznější akce pro veřejnost, velmi oblíbenou je například jarní vyhánění dobytka (letos proběhlo 8. 5.), za zajímavostmi můžete vyrazit i do nejbližšího okolí. Foto z letošní akce Ranče U starýko kance, ukazující nelehkou praci kovbojů, bývá zpestřena  zpestřena i vystoupením tanečními soubory ve stylu westernu, kovbojskou show  Jimmyho Magury a ukázkou cuttingu (práce při oddělování dobytčat) pořídil Jan KUBITA:

 

hosdob222

 

{gallery}susice/2017/06_cerven/hoslovice_jarni_vyhaneni_dobytka/{/gallery}

 

V okolí mlýna lze navštívit i další atrakce jiných provozovatelů například Eko chov v penzionu a ranči U Starýho kance, kde jsou chovány krávy, telátka, býci, ovečky a další domácí zvířata. Kromě vyjížděk na koních nabízí penzion i týdenní dovolené, víkendové pobyty či přípravy tradiční jihočeské zabijačky. Více na www.danek-group.cz. Dále pak místní rozhlednu nad vsí Hoslovice z jejíhož vrcholku lze spatřit vrchy Šumavy, jako Bobík a Boubín. V nedalekých Česticích můžete obdivovat krásy místní Kalvárie (www.cestice.cz) a v obci Krušlov pak Machův vyřezávaný, malovaný včelín s řezbářskou výzdobou interiérů (www.kruslovskyvcelin.cz).

 

 

*****

Den dětí, Mezinárodní den dětí a Světový den dětí

Víte, proč se slaví?

Historie DNE DĚTÍ

 

Svátek dětí 1. června má upozornit veřejnost na práva a potřeby dětí.

 

První podnět k založení dne, který by oslavoval děti, vznikl v Turecku při založení Národního shromáždění 23. dubna 1920 během Turecké války za nezávislost. Tehdejší ochránce národních práv Mustafa Kemal prohlásil, že důležitou součástí k budování nového státu jsou děti. Proto ustanovil 23. duben jako Den dětí, který obyvatelé Turecka slaví dodnes a je státem uznávaným svátkem.

 

Vyhlášení dne oslavujícího děti, který by se slavil po celém světě, bylo poprvé doporučováno v roce 1925 na Světové konferenci pro blaho dětí. Den dětí však nebyl vyhlášen. Tato konference se konala 1. června 1925.

 

Ve stejný den se v San Franciscu konal festival Dračích lodí, na jejichž oslavu čínský generální konzul shromáždil mnoho čínských sirotků, aby poukázal na to, že by se společnost měla více zabývat blahem dětí. Tyto dvě významné události, které se staly ve stejný den, určily datum oslav Dne dětí, který byl ale oficiálně vyhlášen později.

 

V roce 1949 Mezinárodní demokratická federace žen vyhlásila Den pro ochranu dětí. Důvodem k vyhlášení bylo masové zabíjení žen a dětí v Lidicích v roce 1942 a také ve francouzském Ouradouru v roce 1944. Datum oslav bylo ustanoveno na 1. červen, který připomíná sirotky v San Franciscu a první konferenci, jež se zabývala blahem dětí.

 

Den pro ochranu dětí se začal slavit rok po jeho vyhlášení a oslavy probíhaly každý rok. Některé státy převzaly datum a postupně se ze Dne pro ochranu dětí stal Den dětí nebo také jiným názvem Mezinárodní den dětí.

 

Československo, později Česká republika také převzala toto datum a Mezinárodní den dětí se slaví na začátku června.

 

V roce 1952, kdy už se slavil Den pro ochranu dětí, usilovala Mezinárodní unie pro péči o dítě o vyhlášení dne, který by oslavoval výhradně děti. Na toto OSN zareagovala a v roce 1954 vyhlásila Světový den dětí . Cílem vyhlášení bylo, aby každý stát jednou v roce upřel pozornost na nejmladší obyvatele. Účelem vyhlášení byla také podpora dětí, poskytnutí dobrých podmínek pro jejich zdravý vývoj a přístupu ke vzdělání. Valným shromážděním OSN bylo všem státům doporučeno, aby oslavovaly děti ve stejný den. Datem oslav byl zvolen 20. listopad, a to proto, že v tento den v roce 1959 Valné shromáždění OSN přijalo Deklaraci o právech dítěte a ve stejný den v roce 1989 přijalo Úmluvu o právech dítěte.

 

Některé státy si i přesto ponechaly datum oslav na začátku června, jiné státy datum oslav přesunuly na listopad podle doporučení OSN a některé státy si ponechaly červnové datum a přijaly také oslavy dětí v listopadu.

(zdroj: https://cs.wikipedia.org/)

 

{jcomments off}