Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Pašijový týden - MODRÉ PONDĚLÍ


  MODRÉ PONDĚLÍ  

   

   

  modre-pondl

   

  Začátek pašijového týdne je označován jako MODRÉ pondělí, někdy je označováno i jako Velké nebo Žluté

   

  Ačkoliv je  obecně brána (či uvědomována)  jako první "důležitý den" pašijového týdne kdy se připravujeme na oslavu samotných velikonoc, až Škaredá středa, svůj význam měly i dny předchozí - Modré pondělí a Šedivé úterý.

   

  Modré pondělí představovalo začátek jarního úklidu v domácnostech. Hospodyňky i hospodáři dávali do pořádku celé stavení, přebíraly se potřebné a nepotřebné věci, opravovalo se, smýčilo a vyklízelo. Pokračovalo se i na Šedivé úterý, kdy se vymetaly pavučiny.

   

  Pro křesťany bývalo Modré pondělí vždy  dnem volna - bývaly zapovězeny jakékoliv práce. Kostely se v tento den zdobily stuhami či suknem v modré nebo fialové barvě. Žádné zvláštní zvyky nebo obřady se k tomuto dni nevážou.

   

   

  Ačkoliv bychom tedy měli v duchu tradice o Modrém pondělí zůstávat doma, neznamená to, že bychom se měli vyhnout práci úplně. Takže klidně svůj “velký jarní úklid” nechte právě na tento den. Modré pondělí je zároveň posledním masopustním pondělím.

   

   

  Přívlastek "modré" je doslovný překlad německého "blau", které kromě modré barvy nese také význam "podnapilý, neschopný práce".

  Více na https://prozeny.blesk.cz/modre-pondeli-velikonoce?utm_source=prozeny.blesk.cz&utm_medium=copy

   

  Přívlastek "modré" je doslovný překlad německého "blau", které kromě modré barvy nese také význam "podnapilý, neschopný práce".

  Více na https://prozeny.blesk.cz/modre-pondeli-velikonoce?utm_source=prozeny.blesk.cz&utm_medium=copy

  Přívlastek modré je doslovným překladem německého "blau", které kromé modré barvy nese  význam "podnapilý, neschopný práce".

   

  V pašijovém týdnu na sobě nosíme něco bílého jako symbol světla a nového života.

   

  Po celé Velikonoce nevyvolávejme žádné konflikty a hádky - nesváry z nich pak trvají celé roky.

   

   

  (zdroje: cs.wikipedia.org,  www.ceskevelikonoce.cz, www.novinky.cz,www.facebook.com/pratele.ceskych.tradic, velikonoce.net)

   

   


  velikonoce ilustracka

  Připomeňte si  také některé z velikonočních tradic, oživte je  u vás doma, nebo se jen na chvíli zastavte a v tichu poslouchejte... Možná některé z kouzel přijde i k vám.

  logo sumava uzdravuje

   


   

   

   

  Sdílet