Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Testování kolektivní imunity - co vás čeká a co je cílem?


  Za první tři dny bylo ve studijních stanech otestováno dvanáct tisíc lidí

   

  studiecovid

   

  Testování kolektivní komunity v pečlivě vybraných lokalitách a skupinách obyvatel pokračuje. Díky obrovskému zájmu dnes v Praze mohlo skončit testování dospělých a v Brně testování seniorů. V Litoměřicích jsou k vyšetření zváni hlavně muži. Olomoucko pokračuje plynulým tempem. Vzhledem k uvolněným kapacitám budou od zítřka v Praze, v Brně i v Olomouci  intenzivněji vyšetřovat osoby pozvané Českým statistickým úřadu nebo Institutem klinické a experimentální medicíny.

   

  V Praze byl v sobotu 25. 4. naplněn cílový počet osob ve všech třech věkových skupinách dospělých. Proto se zítra v Praze uzavřou stany na Náměstí Míru a na Palackého námětí (Zítkovy sady). Testovat se budou nadále pouze děti od 8 do 17 let včetně, a to v Kateřinské zahradě od 10 do 20 hodin. Aktuálně je v Praze vyšetřena přibližně polovina plánovaného počtu dětí. Děti musí přijít s jedním z rodičů, aby jim na místě podepsal informovaný souhlas s vyšetřením.  V Kateřinské zahradě se mohou nechat otestovat rovněž osoby pozvané Českým statistickým úřadem nebo Institutem klinické a experimentální medicíny.


  V Brně byl naplněn cílový počet osob ve skupině seniorů. Dneškem tedy i v Brně končí testování věkové skupiny 60 +.  Aktuálně je vyšetřena přibližně pětina plánovaného počtu dětí. V kategorii dospělých od 18 do 39 let byla za první tři dny vyšetřena už více jak polovina plánovaného počtu lidí, v kategorii 40 až 59 let dokonce 70 procent z cílového počtu. Testování dospělých i dětí tedy v Brně pokračuje i zítra, a to v obou odběrových stanech. Pro děti bude od 13 hodin na Moravském náměstí připraven doprovodný program.  Děti a jejich zákonní zástupci budou bráni na testování přednostně.


  V Olomouci, v Litovli a v Uničově vyšetřili během dneška 1377 dobrovolníků. Za první dva dny tedy už naplnili více než 40 % z plánovaného počtu osob ve všech věkových kategoriích. Krevní vzorky se teď zpracovávají v laboratořích Olomoucké fakultní nemocnice a v laboratořích Lékařské fakulty Univerzity Palackého. Testování bude na Olomoucku pokračovat beze změn i zítra.


  V Litoměřicích dnes otestovali celkem 600 lidí, dosáhli tak 60 % plánovaného počtu osob. Nejvíce přicházeli lidé mezi 40 a 59 lety, méně ovšem muži, a to ve všech věkových skupinách. Organizátoři proto vyzývají k účasti především muže všech věkových kategorií. Testovací místo v Litoměřicích bude otevřeno beze změny od 8 do 18 hodin.

   

  Celkem bylo ve všech lokalitách za první tři dny vyšetřeno už 12 113 osob z plánovaných 27 tisíc. 
  První výsledky studie kolektivní imunity budou k dispozici na začátku května a zásadním způsobem přispějí k ověření aktuální epidemické situace v ČR a budou sloužit k odpovědnému rozhodnutí o dalších krocích ke snížení dopadů této nemoci.


  Aktuální podrobné informace o počtech vyšetřených osob a otevírací době v jednotlivých odběrových míst najdete na webové stránce vytvořené pro potřeby studie https://covid-imunita.uzis.cz/ - Odkaz bude otevřen v novém okně">https://covid-imunita.uzis.cz/


  Zájemci o testování se v případě nejasností mohou obracet také na zavedenou bezplatnou telefonickou linku 1212 pod volbou 2 (zdravotnická část).

   

   

   

  Projekt hromadného testování české populace na Covid-19

  studiecovid2

   

  Aktualizované rozmístění studijních testovacích stanů:

  Praha – Náměstí Míru – od neděle 26. 4. uzavřen
  Praha – Zítkovy sady – od neděle 26. 4. uzavřen
  Praha – Kateřinská zahrada – otevřeno 

  od 10:00 do 20:00 pouze pro děti a dorost od 8 do 17 let včetně. Děti musí přijít v doprovodu jednoho z rodičů, aby mohl podepsat informovaný souhlas s vyšetřením.

  Brno – Moravské náměstí
  8:00-18:00 – po celý denpřednostně od 8 do 17 let s doprovodem

  Brno – Bohunice, parkoviště před Campusem MU
  8:00-18:00

  Olomouc – Hypermarket Globus
  8:00-18:00
  v době 8:00-10:00 přednostně pro osoby starší 60 let

  Litovel – před supermarketem Billa
  8:00-18:00
  v době 8:00-10:00 přednostně pro osoby starší 60 let

  Uničov – Náměstí Osvobození
  8:00-18:00
  v době 8:00-10:00 přednostně pro osoby starší 60 let

  Litoměřice – ZAHRADA ČECH s.r.o., Na Vinici 948/13
  vchod Jižní brána koridor k pavilonu G
  8:00-18:00
  v době 8:00-10:00 přednostně pro osoby starší 60 let

  IKEM – kohorta chronicky nemocných

   

  -------------------

  Co to vlastně je a od kdy to platí?

  Studie pod záštitou ministerstva zdravotnictví a ÚZIS má za úkol ověřit, jak si Česko aktuálně stojí v rámci koronavirové epidemie a má pomoci rozhodnout o dalších krocích, vedoucích ke snížení dopadu této nákazy.

  Testování bude probíhat v období dubna až května 2020.

   

   

  Kdo se může přihlásit? Je to povinné?

   

   

  Účast na studii není povinná a zúčastnit se může každý občan ČR od 18 do 89 let. Mezi seniory se pro účely studie počítají již lidé od 60 let, nikoli od 65, jako je tomu v případě vládních nařízení. Jako děti jsou vnímáni lidé od 18 do 17 let včetně. Pro oblast hlavního města Prahy a Brna a okolí se mohou do testování zapojit také děti ve věku od 8 do 17 let.

   

   

  Zúčastnit se mohou pouze ti lidé, kteří nemají žádné akutní zdravotní problémy a nevykazují žádné z příznaků koronaviru. Nesmí mít zvýšenou teplotu, potvrzenou diagnózu Covid-19 a musí mít trvalý nebo přechodný pobyt na území Česka. Příslušné formuláře vztahující se k účasti na studii naleznete na tomto odkazu.

   

  Jak vyšetření probíhá?

  Respondenti se pracovníkům odběrového místa prokážou dokladem totožnosti nebo kartičkou pojištěnce. Následovat bude měření tělesné teploty a přiblížení informací o samotném projektu. Pokud bude mít účastník testu nějaký dotaz, pracovníci mu ho zodpoví.

   

  Nezbytnou součástí zařazení do studie je také vyplnění a podepsání Informovaného souhlasu, Souhlasu se zpracováním osobních údajů a vyplnění krátkého dotazníku. Poté následuje odběr krve, a to buď kapilární (z bříška prstu), nebo žilní (v případě Olomouce, Litovle a Uničova). Ihned bude následovat vyšetření protilátek proti SARS-CoV-2, tedy rapid-test. Výsledek bude známý do zhruba 20 minut.

  ...

  Více informací v článku tn.nova.cz >>>ZDE<<<

   

   

  Zdroj:  mzcr, tn.nova.cz, pm

  Sdílet