Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Nebezpečné kuřecí maso se salmonelou a doplněk stravy pro malé děti


  kure1

  Potravinářská inspekce varuje před zmrazeným kuřecím masným výrobkem se salmonelou

   

  Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje spotřebitele před nebezpečnou potravinou Kuřecí kuličky na jižanský způsob, 61642 Southem Fried Chicken Popsters, krájená kuřecí prsa ze spojovaných kusů masa obalované na jižanský způsob, k dopečení, hluboce zmrazeno, datum minimální trvanlivosti: 15.05.2021, šarže: L: 13620, původ kuřecího masa: Polsko, vyrobeno v Polsku.

   

  Laboratorní rozbor potvrdil v potravině přítomnost bakterií rodu Salmonella, které jsou původcem onemocnění salmonelóza.

   

  Inspektoři SZPI vzorek odebrali v maloobchodní provozovně Iceland Czech a.s., Leopoldova 2138/16, Praha. Dle průvodní dokumentace je dodavatelem potraviny do ČR společnost Iceland International Limited HSBC. Prodejce závadnou šarži na základě výzvy již stáhnul z tržní sítě.

   

  SZPI důrazně doporučuje všem spotřebitelům, kteří mají předmětnou šarži potraviny doma, aby ji nekonzumovali.

   

  SZPI aktuálně vložila do evropského systému rychlého varování pro potraviny (RASFF) notifikaci o zjištění uvedené nevyhovující šarže potraviny.

   

  S kontrolovanou osobou SZPI zahájí správní řízení o uložení pokuty.

  ----------------------------

  Jako nebezpečný vyhodnotila, a následně zakázala, potravinářská inspekce  také doplněk stravy pro děti:

  deti 1  deti 2

   

  Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila neprodleně stáhnout z tržní sítě doplněk stravy Infants Dophilus Plus (Probiotický komplex pro děti, doporučeno od 4. měsíce; 7 probiotických kultur, 6 miliard životaschopných bakterií v 1 g) v balení 20 g, datum použitelnosti do 15. 4. 2021, označení šarže: 50TC045, bez označení výrobce, země původu: Kanada.

   

  Analýza v akreditované laboratoři SZPI prokázala ve výrobku přítomnost alergenu mléčná bílkovina v množství 5412 miligramů na kilogram (mg/kg). Vzhledem k tomu, že na výrobku nebyla vyznačena přítomnost alergenu mléčná bílkovina, jedná se o potravinu nebezpečnou pro osoby s alergií nebo intolerancí na uvedený alergen.

   

  Analýza v potravině prokázala i přítomnost laktózy v množství 2500 mg/kg. Vzhledem k tomu, že na obalu bylo mj. uvedeno: „neobsahuje mléčný cukr (laktózu)“, není přítomnost látky v potravině přípustná a jedná se o potravinu označenou zavádějícím způsobem.

   

  Z důvodu přítomnosti nedeklarovaného alergenu nelze potravinu považovat za bezpečnou a inspektoři SZPI nařídili prodejci – společnosti TAINEX, s.r.o., aby neprodleně stáhnul předmětnou nevyhovující šarži z tržní sítě. Inspektoři výrobek odebrali při kontrole internetového prodeje na portálu www.tainex.cz. Dovozcem potraviny do ČR je dle informace uvedené na obalu společnost Pharma Agency, s.r.o. z Prahy.

   

  SZPI zahájí správní řízení o uložení pokuty.

  zdroj: szpi

   

   

   

  Sdílet