Je to pro mě způsob, jak být prospěšný

Sušické kulturní centrum, SIRKUS, dříve Městské kulturní středisko, začalo po roce fungovat pod novým vedením. Rada města jmenovala do funkce ředitele Ing. Karla Sedleckého, s platností od 1. června. Jaké záměry a cíle bude nový ředitel prosazovat?

 

Osmadvacetiletý rodák ze Sušice, absolvent sušického gymnázia, absolvent ČVUT a v současné době student doktorandského studia oboru urbanismus a územní plánování, má ke kultuře a kulturnímu dění vůbec, kladný vztah už od středoškolských let.

 

Co vás vedlo k tomu že jste se do výběrového řízení na tuto pozici přihlásil?

 

Jsem sušický rodák a mám vztah ke kultuře. Je to pro mě způsob, jak být pro lidi ze Sušice prospěšný. Ze jmenování do této funkce mám ohromnou radost, ale zároveň cítím velkou odpovědnost.“

 

Jste pravděpodobně v historii nejmladším ředitelem této organizace. Máte už za sebou nějaké zkušenosti s vedením lidí a řízením takové struktury?

 

Jsem vystudovaný stavař, z této oblasti zkušenosti s řízením lidí mám. Dále, co se týče mimoprofesních aktivit, organizuji a vedu dětské tábory na pozici hlavního vedoucího, jsem členem organizačního týmu, který pořádá zahraniční exkurze pro studenty ČVUT, organizujeme vědecké konference pro začínající vědce a úředníky státní správy. Nutno ale říci, že s řízením takové struktury zkušenosti nemám.“

 

Jak hodnotíte uplynulou a současnou kulturně-společenskou situaci v Sušici?

Musím říci, že Sušice určitě víc kulturně žije. Myslím si, že na její velikost a možnosti je zde opravdu dost lidí, kteří pro kulturní dění v Sušici dělají hodně a zajímají se o ně. Za poslední rok bylo odvedeno hodně práce, co se týče do kvality programu ze strany kulturního centra. Určitě došlo k oživení a k nastartování kulturního dění a s tím související dobré povědomí o Sušici a to nejen pro místní občany.“

 

Co si myslíte, že je v současnosti velkým pozitivem a co naopak největším problémem sušické kulturní scény?

 

Tyto otázky spolu velice úzce souvisí. Jak jsem již řekl, pozitivem je velké oživení. Lidé si mohou vybrat z pestré a kvalitní nabídky kulturních programů. Kdybych měl současnému kulturnímu programu něco vytknout, řekl bych, že byl možná až příliš alternativní. Chybělo něco více pro střední proud. Jako ředitel mám samozřejmě radost, že budu spravovat budovy, které jsou až na Sokolovnu ve skvělém technickém stavu. Největším problémem současné kulturní scény je to, že zde chybí jakýsi harmonogram kulturních akcí. Sušice nemá dostatek obyvatel na to, aby zde v jeden den probíhaly tři koncerty, i když různého žánru. Dopadne to tak, že se naplní pouze jeden nebo v horším případě ani jeden. Sestavení takového plánu bude určitě jeden z potřebných cílů.“

 

Vyhrál jste výběrové řízení a byl jmenován k 1. 6. 2013 do funkce ředitele. Představte nám alespoň v kostce koncepci, kterou chcete začít uplatňovat.

Na tuto otázku se bude odpovídat velice těžko, protože v současné době ani nevím, z čeho mohu vycházet. Určitě svoji pozici vidím, jako manažerskou. Tedy první věc, co budu potřebovat, je tým kvalitních lidí pro dobré fungování kulturního centra, kteří budou táhnout za jeden provaz. Dvě nejdůležitější osoby budou programový ředitel a ekonom. Obsazení těchto dvou pozic bude klíčové a bude to pro mě jasná priorita.“

 

Co očekáváte od vedení města v rámci Vašeho působení na postu ředitele SKC?

Předem bych chtěl určitě poděkovat za důvěru, která do mne byla vložena. Od vedení města očekávám trpělivost, protože rozpočet na tento rok je již schválený a nevím, do jaké míry budu moci uplatňovat svoje rozhodnutí. Zároveň jsme dohodnuti na pomoci ze strany úředníků městského úřadu, což velice vítám.“

 

 

Děkuji za rozhovor.

Andrea Staňková