Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • I Annín má svůj vánoční strom


  Na fotografii je malá šumavská vesnice, Annín, ještě "v letním". Ale teď, v době adventu, se i Annín připojil k řadě ostatních a má svůj vánoční "stromeček" . Poprvé v historii! A jeho nazdobení a rozsvíce, společné zpívání koled, k němu přilákalo víc lidí, než má  vesnice obyvatel. Historickou chvíli si totiž nenechali ujít ani lidé z okolních osad nebo měst.

   

  S myšlenkou ozdobit ve vsi stromek jsem si pohrával už léta, ale teprve letos jsem nápad zhmotnil. Oslovil jsem novou starostku Dlouhé Vsi Ivanu Vítovcovou. Myšlenka se jí líbila a všechno spolu s dalšími pracovníky obecního úřadu zařídila a vyjednala. Dík patří také místní pstruhové líhni, která poskytla elektrickou přípojku pro zapojení barevných světelných řetězů,“ vypráví annínský rodák Lukáš Milota.

  „Je škoda, že Annín nemá klasickou hospodu ani obchod, nejsou tu hasiči ani jiné spolky. Ve vsi je hotel, pár penzionů, kempy, v létě přijíždí hodně turistů, vodáků nebo houbařů. Obdivují místní přírodu, navštěvují kostel na Mouřenci, obnovenou prodejnu skla nebo nedalekou sklářskou manufakturu v Rajsku. Místní lidé se ale spolu moc nepotkávají a chybí tu ten klasický vesnický ruch a jinde zcela běžné „sousedské“ akce. Snad se to změní. Možná tomu napomůže právě setkání u stromečku,“ dodává Milota.

   

  Podobné aktivity starostka Dlouhé Vsi Ivana Vítovcová vítá: „Byla bych ráda, kdyby se nám podařilo Annín trochu oživit. Budeme takové akce podporovat, vesnice to potřebuje,“ řekla starostka.

  Annín - stromek - koledy foto Lukáš Milota

  Ve středu v 18. hodin zazářila vedle místní kaple sv. Anny ozdobená korejská jedle. “Zasadila jsem ji před 17 lety. Strom jsem dostala od jednoho brusiče, když se tu světila kaple. Místo jsem tehdy vybrala tak, aby vzrostlá jedle nepřekážela a zároveň byla dominantní,“ prozradila jedna z účastnic středečního setkání Marie Schozsmaierová. Že strom teď potěší všechny lidi ve vsi vítá: „Je to paráda, jsem z toho šťastná.“

   

  Slavnostní rozsvícení stromu spojili ve středu v Anníně s celorepublikovou akcí regionálního Deníku a Českého rozhlasu „Česko zpívá koledy“, kdy si lidé na různých místech v republice v jednu chvíli zazpívali 6 vánočních písní. Koledy jako Nesem vám noviny nebo Narodil se Kristus Pán si tak ve středu 10. prosince zazpívaly v Anníně desítky občanů.

   

  "Jsem překvapený. Žiju tady už 64 let a něco takového se tu ještě nedělo. Těším se, až se ten stromek rozsvítí,“ svěřil se před slavností 85letý František Bucifal. „Jsem ráda, že je tu konečně nějaká společná akce, kde se sejde většina místních,“ radovala se 23letá Lucie Hájková.„Je to výborné. Že se aspoň lidi dají trochu dohromady,“ dodal další místní občan a varhaník Josef Bárta. Slavnost si nenechala ujít ani Helena Pekárková z Kašperských Hor. „Přivedla mne sem láska k Annínu, láska k nedalekému Mouřenci, byla jsem zvědavá na krásný stromeček a chtěla jsem si zazpívat koledy.“ V úvodu annínské slavnosti promluvil také místní kněz P. Tomas van Zavrel, který upozornil, že v kostele se koledy zatím nezpívají:

  „Obvykle zpíváme „živijo“, když má někdo narozeniny a Pán Ježíš se narodil až v noci na 25. prosince a pak se v kostele zpívají koledy několik týdnů. Takže pro mě je to trochu divné slyšet už teď píseň, že se narodil Kristus Pán. Ale nejdůležitější je, že se tu lidé poprvé sešli u toho stromu a že je to akce, která spolčuje lidi. Vždyť i o tom jsou Vánoce. A pokud tomu setkání napomohou koledy, tak ať je lidé zpívají,“ řekl páter van Zavrel.

  Společné zpívání u stromku zakončili lidé potleskem. „Bylo to pěkné, jsem ráda, že se něco takového tady v Anníně udělalo. Byla bych ráda, kdyby z toho byla tradice,“ hodnotila středeční setkání místní obyvatelka Marta Čechová.

  Vánočně ozdobený strom bude vedle annínské kaple svítit každý den večer a před rozedněním, a to až do Tří králů.

   

  - lm-

  Sdílet