Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Kapsáři mají žně


  Neusnadňujte to zlodějům

  V prosinci se policisté formou preventivně informační kampaně s názvem „Obezřetnost se vyplatí" zaměřují na prevenci před  kapesními krádežemi i na Klatovsku. Kampaň „Obezřetnost se vyplatí" probíhá ve všech hypermarketech a supermarketech Albert společnosti AHOLD Czech Republic, a. s.
  Blížící se svátky a zvýšené množství zákazníků i objem nákupů a tudíž i finanční hotovosti v peněženkách, láká kapesní zloděje. Cílem celé akce je upozornit nakupující v obchodních centrech, aby si při nákupech dávali pozor na své osobní věci.

   

  Do konce roku 2012 už nezbývá mnoho dnů a čekají nás vánoční a novoroční svátky. Nastává doba, kdy se vypravujeme do obchodů s většími finančními částkami s cílem vybrat a zakoupit různé dárky pro své blízké nebo pořídit potraviny. Mnozí podlehnou svodům nákupům a v přeplněných dopravních prostředcích, obchodech a na ulicích nevěnují patřičnou pozornost svým taškám, batohům a kabelkám - včetně jejich obsahu.

   

  V posledních letech jsou v těchto obdobích na policii hlášeny hlavně krádeže peněženek s větším finančním obnosem, ale majitelé oznamují i krádeže osobních dokladů - občanský a řidičský průkaz, cestovní pas, doklady od vozidel, platebních karet peněžních ústavů a mobilních telefonů. Drobné kapesní krádeže občané většinou neoznamují. Kapsáři odcizují věci, které mohou používat nebo prodat v bazarech či zástavárnách.

   

  Pokud se už někdo z občanů stal obětí kapsářů, má zkušenosti, jaké cesty jej čekají při ztrátě dokladů po různých úřadech a bankách. Při ztrátě mobilního telefonu samozřejmě přijdou i o důležité kontakty a telefonní čísla svých známých.

   

  Mnohdy okradení lidé krádež nezjistí okamžitě a policie při vyšetřování obtížně zjišťuje místo činu a odhalení pachatele. Činnost osob páchající tuto trestnou činnost je převážně na vysoce profesionální úrovni a poškození, mnohdy až po příchodu domů nebo při dalších nákupech zjistí, že jejich taška je 'lehčí" o peněženku  - někdy i několik tisíc korun.
  Zaznamenáváme případy, kdy v nákupních centrech přijdou kupující o peněženky z tašky zavěšené nebo odložené v nákupním vozíku v době, kdy vybírají zboží.

   

  Uvádíme několik rad, jak se chovat, abyste se nestali další obětí kapsářů:
  - zvýšenou pozornost věnujte kabelkám zavěšeným přes rameno, kabelka by měla  být zapnutá a těsně u těla případně pod paží
  - nenechávejte peněženku či jiné důležité doklady navrchu tašek nebo kabelek
  - doklady a peníze oddělujte zvlášť
  - finanční prostředky nenoste pohromadě, doporučujeme rozmístit na několika  místech
  - peněženku či doklady neumisťujte v zadní kapse u kalhot
  - peníze a kreditní karty ukládejte do vnitřních kapes oblečení
  - nenoste peníze, doklady či jiné cennosti v batohu na zádech, kam nevidíte
  - v restauracích a barech nenechávejte svá kabelky - zavazadla bez kontroly
  - jestliže jste majitelem kreditní karty noste své identifikační číslo - PIN zásadně odděleně a v případě její krádeže okamžitě volejte               - pobočku peněžního ústavu, ztrátu  oznamte a kartu zablokujte.

   

  Kapsářům nahrává nejen jejich vlastní zručnost, ale také lehkomyslnost lidí. Nepozornost nebo nedbalé opatrování důležitých osobních věcí tak může vyjít na pěkných pár tisícovek.
  Jestli chcete prožít klidné a veselé Vánoce bez kapsářů a připravit radostné svátky sobě a ne zlodějům, řiďte se radami Policie.


  (p cr, tz)

  Sdílet