Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Park, nebo park? Janečkovo sídlo...


  7. 8. 2014 / PRÁVO/ Patrik Biskup:

  Miliardář Janeček si vybudoval luxusní sídlo na Šumavě

   

  Klikatá silnička se v kopci uprostřed šumavského přírodního parku Kochánov pomalu zužuje. Připadáte si, že jste dojeli na konec světa. A pak vás na stráni pod lesem praští do očí futuristická stavba. Luxusní sídlo si tady staví rodina miliardáře Karla Janečka, která v okolí skoupila rozlehlé pozemky...

  Článek P. Biskupa poukazující na luxusní sídlo uprostřed nedotčené přírody vyšel včera v Právu. Mimo jiné se  v něm píše:

  Stavbu rezidence v přírodním parku povolil orgán ochrany přírody a krajiny.

  „Vydali jsme souhlasné stanovisko s tím, že pro zmírnění vlivu stavby na krajinný ráz jsme určili závazné podmínky. Mezi ně patří například povinnost stavebníka doplnit stávající stromovou zeleň o nové dřeviny v místě mezi obecní komunikací a stavbou samotnou. Povrchovou úpravu fasády jsme stanovili v matném, barevně neutrálním provedení,“ řekl Právu Tomáš Kratochvíl z odboru životního prostředí Městského úřadu v Sušici.

  celý text zde, zdroj: Právo, foto P. Biskup

   

  Článek vyvolal  bouřlivou diskusi, na niž reguje také Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava následujícím tiskovým prohlášením:

   

  Vysvětlení k článku o domu rodiny Karla Janečka v Přírodním parku Kochánov

  Server Novinky.cz vydal ve středu odpoledne článek redaktora Patrika Biskupa o postaveném domě rodiny miliardáře Karla Janečka s názvem „Miliardář Janeček si vybudoval luxusní sídlo na Šumavě". Článek rozpoutal velmi bouřlivou diskuzi, která se přímo dotýká i Správy Národního parku a CHKO Šumava a to i přesto, že se tato stavba národního parku nijak netýká. Řada diskutujících totiž nabyla dojmu, že dům rodiny Karla Janečka stojí na území Národního parku nebo Chráněné krajinné oblasti Šumava. Je pravděpodobné, že k tomuto závěru je navedl už titulek článku, nebo jeho první věta – „Klikatá silnička se v kopci uprostřed šumavského přírodního parku Kochánov pomalu zužuje."

  Přírodní park Kochánov ale leží mimo Národní park a Chráněnou krajinnou oblast Šumava. Je proto chybné domnívat se, že se jedná o stavbu, která leží na území NP nebo CHKO Šumava a že tuto stavbu měli povolovat úředníci Správy Národního parku Šumava. Státní správu zde vykonávají obce a kraje.

  Jan Dvořák, tiskový mluvčí, Správa NP a CHKO Šumava

   

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #1 murphy666 2014-08-07 16:35
  Proč by nemohl stavět?!Rozhodí pár obálek a jde všechno!Hlavně na sušicku a okolí..tam o úplatek nezakopneš...!
  Citovat