Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • MUDr. Jan Hnízdil : Od moci k nemoci

       Zaznamenal raketovou politickou kariéru. Z čekatele na práci strojvedoucího se záhy po listopadové revoluci stal poslancem, pak předsedou poslaneckého klubu, místopředsedou sněmovny, ministrem vnitra, předsedou strany a v roce 2004, ve 34 letech, nejmladším předsedou vlády v historii ČR. Do politiky šel s dobrými úmysly, přesvědčený o vlastní pravdě, slušný, citlivý, ambiciózní, naprosto zdravý. Před senátními volbami zaplavily republiku billboardy s jeho dětskou tváří a sloganem „Myslím to upřímně“.A upřímně to z počátku také myslel. Byl miláčkem davu. Za naději české politiky ho označil tehdejší prezident Václav Havel. Média o něm hovořila jako o korunním princi Miloše Zemana.

   

       Zemřel ve věku 45 let na jednu z nejtrýznivějších nemocí, amyotrofickou laterální sklerózu (ALS). Nemoc začíná nenápadně, poruchami koordinace jemných pohybů, zakopáváním, zhoršením řeči, obtížným polykáním, křečemi. V důsledku degenerace motorických nervových buněk při ní dochází k postupnému ochrnutí kosterních svalů. Pacient nakonec umírá na dechové selhání. Moderní medicína zoufale marně pátrá po příčině nemoci. Účinná léčba neexistuje. V loňském roce zachvátila svět výzva Ice Bucket Challenge, iniciovaná charitativní organizací ALS Association. Zahraniční i české celebrity se při ní polévaly kbelíkem studené vody, aby získaly peníze na vědecký výzkum. Na kontě už je v přepočtu miliarda korun. Obávám se, že peníze problém ALS neřeší. Studená sprcha by ale mohla přispět k tomu, že nemoc pochopíme. Amyotrofická laterální skleróza je totiž typické autoimunitní onemocnění. To znamená, že obranyschopnost, imunita, místo aby člověka chránila, začne mu škodit. V souvislostech života pacienta to znamená, že člověk se trápí, sžírá, stresuje, žije sebezničujícím způsobem života nebo ve zničujících podmínkách.

   

       Politika je nemilosrdnou zkouškou charakteru. Stanislav Gross do ní vkročil nepřipravený, naivní, upřímný. Záhy se fatálně zapletl do podivných kauz. Pozornost veřejnosti vzbudily nejasnosti ohledně financování bytu. Firma manželky Šárky se dostala do spojení s provozovatelkou nevěstince. Zápach provázel jeho pohádkové zbohatnutí prostřednictvím koupě a prodeje akcií Moravia Energo. Pochybnosti vyvolal způsob, jakým získal titul na plzeňské právnické fakultě. Stanislav  Gross onemocněl hybris, nákazou politické zpupnosti. V řeckém starověku to slovo znamenalo pýchu, domýšlivost, nadřazenost, vyzývavé a drzé jednání, které nutně vyvolá trest.

   

       V roce 2014 se v dokumentu z cyklu Expremiéři veřejně přiznal k tomu, že během své politické kariéry pochybil.  „Přijal jsem Krista a omluvám se všem, které jsem zklamal“, vzkázal divákům. Pro něj už bylo pozdě. Po hybris přišla Nemesis. Bohyně pronásledující ty, kteří se, v zaslepení úspěchem a mocí, dopouštěli zpupných činů. Bohyně osudové pomsty, převlečená za ALS.  (aktualne.cz)

  Sdílet