Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • MUDr. Jan Hnízdil : Co ti uprchlíci?

  hnizdilMáme je ubytovat, nebo na ně jít s flintou???

   

  „Předrahý Jéňo, ač starší než Ty, opakovaně jsem Tě v zásadních společensko-politicko-lidských situacích vzýval jako svého guru, pohříchu vždycky až s krosem po kremaci (viz. Tvoje mnou tak obdivovaná pomoc DDR uprchlíkům blahé paměti). Tehdy jsem nevěděl která bije a tys činil ! A proto se Tě dneska v předstihu radši ptám: Co ti UPRCHLÍCI? Mám je ubytovat, nebo na ně jít s flintou (jak říká pan Prezident)?? Mám doma 3 sklepní místnosti nevyužitý... anebo má ON venkoncem zase jednou pravdu??? Prosím tě Honzíku, pomoz mi se zorientovat a já se pak do toho pustím se soudružskou vervou.“, napsal mi před pár dny kamarád a středoškolský profesor Slávek.

   

  Odpověď na otázku, jak se zachovat k uprchlíkům, musíme hledat každý sám. Do Evropy se jich valí stovky tisíc, v Budapešti zablokovali nádraží a do vytouženého Německa se vydali pěšky, ze severu pronikají Eurotunelem, desítky jich zadržela policie na břeclavském nádraží. Uprchlická centra v Řecku, Itálii, Maďarsku, Rakousku a Německu praskají ve švech. Maďarsko vztyčilo na hranici se Srbskem sto padesát kilometrů dlouhý a čtyři metry vysoký plot. Politici se hádají o kvóty. Exprezident Klaus vyzývá vládu k „zajištění vnitřní bezpečnosti a vnější nedotknutelnosti hranic státu všemi prostředky, včetně využití policie a armády“. Totéž před časem navrhoval i Miloš Zeman. Podobné výzvy a návrhy jsou projevem nezvládnutého vnitřního strachu, nenávisti a zloby. Nevalí se na nás tisíce po zuby ozbrojených islamistů, nýbrž lidé před válkou prchající, vyhladovělí, zbídačení. Neohrožuje nás zlo zvenčí, ale zlo v nás. Pokud proti uprchlíkům nasadíme armádu a cestu jim zatarasíme ostnatým drátem, vrátíme se oklikou do nejhlubší totality. Tehdy ostnatý drát bránil a pohraničníci stříleli po každém, kdo chtěl zemi opustit, dnes po tom, kdo by do ní chtěl vstoupit, nebo jí jen projít. Sami bychom se tak uzavřeli do koncentračního tábora. Slova našich čelných politiků o nutnosti selekce a popisování uprchlíků fixem ho nebezpečně připomínají. Nasazení armády má přesto opodstatnění. Její role ale musí být výlučně humanitární: organizace přijetí, poskytnutí ošacení, polní kuchyně a nemocnice, mobilní toalety, preventivní zdravotní prohlídky, očkování, dočasné ubytování. Hned poté musí následovat zřízení trvalých otevřených ubytovacích prostor, začlenění dětí do předškolních a školních zařízení, výuka jazyka a pracovní začlenění dospělých. Takové břemeno nelze přenášet na bedra charitativních organizací. To je úloha státu, všech jeho občanů.

   

  „Tak dobře jako dnes, jsme se nikdy neměli“, pověděl před lety Václav Klaus. Navzdory materiálnímu blahobytu ale nejsme ani šťastnější ani zdravější. Zatímco stovky tisíc diváků nadšeně fandily závodníkům motocyklové, z veřejných peněz dotované, Velké ceny Brna, jen o pár desítek kilometrů jižněji se v chladírenském voze udusilo jedenasedmdesát uprchlíků. Po Evropské unii žádáme dotace na zateplování domů a stavbu cyklostezek, zuby nehty se přitom bráníme kvótám pro přijetí uprchlíků. Cestujeme na dovolené k moři, přitom na plážích se už objevují vyplavená těla běženců. Naše společnost je těžce nemocná: bezohledností, bezcitností, lhostejností, ekonomickým růstem. Chceme mít ještě víc a mít se ještě lépe. Bojíme se, abychom o to nepřišli. Žene nás obrovská úzkost. Bohatství člověka a celé společnosti ale není dané tím, čeho se dokáže zmocnit, ale tím, jak se o svoje statky dokáže podělit, čeho se dokáže vzdát. Dobro se projevuje mírou schopnosti potlačit v sobě zlo. Tím, že pomůžeme uprchlíkům proto uzdravíme i sami sebe. Pokud před nimi zavřeme hranice, oči a srdce, staneme se spoluviníky i obětí humanitární katastrofy.

   

  MUDr. Jan Hnízdil

  zdroj : aktualne.cz

   

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #5 Josef Svoboda 2015-10-09 07:32
  Pane Doktore, velmi si Vás jako lékaře vážím, ale uvítal bych ve Vašem vyjádření nejen sdělení, kdo všechny ty náklady na integraci imigrantů v ČR zaplatí, ale i kdy a JAK se nám výdaje vrátí. Děkuji.
  Josef (*1950)
  Citovat
   
   
  #4 MFK 2015-10-05 19:20
  Cituji SMS, kterou jsem dostala před několika minutami od svého kolegy, který je v současné době v Makedonii." Jsem na železniční stanici Tabanovce u města Kumanovo. Makedonsko - srbská hranice. Katastrofa...To je konec evropské civilizace. Hordy barbarů se valí na Řím...
  Citovat
   
   
  #3 Max 2015-09-25 06:46
  Prijeti byt i velkeho cisla napriklad: 20 tisic uprchliku. Pro zemi,ktera ma 10 milionu obyvatel neni pro stat absolutne zadny problem. V tomto pripade bych rad poukazal na USA- vsichni musi dodrzovat zakony bezohledu na barvu pleti, nebo viry. A policie a urady maji v USA respekt. A poruseni zakonu byt jakekoliv skupiny osob tvrde tresta. A neni problem. Pokud ale zase nejaky cechacek bude neco blekotat, ze policie v USA strili do cernochu a ze jsou tam gangy atd.. At si uvedomi, ze v USA zije 300 mil. lidi. A obcas se strili, ale to se strili i tady v male zemi, a verbes tu mame taky. Proto, kdyz se nastavi striktni pravidla pro uprchliky a dokazou, ze zde chteji zit, prispusobit se a dodrzovat zakony CR, tak s nimi nemam zadny problem a to bez ohledu na jejich viru.
  Citovat
   
   
  #2 Luli 2015-09-24 11:43
  Naprosto souhlasím s Jiřím a také jsem zvědavá, jak se k celé situaci budou stavět všichni ti, co imigranty chtějí, za nějaký čas...Stačí se podívat na pár videí, jak se chovají ke svému rodnému kraji, ke svým ženám, dětem...
  Citovat
   
   
  #1 JIŘI 2015-09-21 19:25
  Pane doktore a dovedete si představit,že do Evropy se nastěhují i 10 milionů emigrantů a to ne jen ze Sýrie ,že se tu budou valit další a další miliony z Afriky.Podívejt e se na ZAHRANIČNÍ weby jak se tam chovají muslimové.A nynější emigranti co si dovolují Francie, Belgie to naše média vůbec neukazují ,když se jim nedovolí překročit hranice a ten bordel po nich a to píšu jen ve skromnosti.Mimo chodem můžete si k sobě nastěhovat rodiny,možná i budoucí potenicionální teroristy a jít příkladem vařit jim islámské papání,bydlení grátis,mešity měl by jste si realisticky otevřít oči a to plati i pro tu šlechtu co sedí v EÚ včetně německé kancléřky.Vždyť to pomalu vypadá nebo bude zánik naší kultury a demokracie.Jsem zvědav co budete psát za půl ,či rok a zdali tak pozitivně ..
  Citovat